Jak Stosować Olejki Eteryczne?

W poprzednich artykułach napisałam o tym czym jest aromaterapia i jakie zasady powinny obowiązywać by bezpiecznie z niej korzystać. Dzisiaj chciałam przybliżyć Ci jak stosować olejki eteryczne.

Podstawowe sposoby aplikacji olejków eterycznych to:

A. Zastosowanie zewnętrzne:

      1. droga przez nos

      2. droga przez skórę

B. Zastosowanie wewnętrzne:

      1. droga doustna

      2. droga doodbytnicza

      3. droga dopochwowa

Już na wstępnie pragnę podkreślić, iż wszystkie metody aplikacji są skuteczne we wspomaganiu zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednak nieumiejętne zastosowanie olejków eterycznych niesie za sobą ryzyko powikłań zdrowotnych, negatywnych reakcji, a nawet nieodwracalnych zmian w organizmie również ze skutkiem śmiertelnym. Zawsze przed zastosowaniem olejków powinniście skontaktować się z aromaterapeutą, lekarzem lub farmaceutą, a przede wszystkim stosować się do ich zaleceń i dawkowań.

Droga wziewna czyli przez nos

Najczęściej olejki eteryczne znajdują zastosowanie poprzez drogę wziewną czyli przez nos. Jest to również najbezpieczniejsza forma wspierania się tymi substancjami. Możemy tutaj zastosować dyfuzory ultradźwiękowe. Na rynku znajdziemy wiele modeli, kolorów i kształtów. Możesz sobie dopasować taki by był odpowiedni do twojego pomieszczenia. Osobiście korzystam z trzech różnych modeli. W pokoju dziennym mam dyfuzor przeznaczony do dużych pomieszczeń, który przy okazji ma możliwość zastosowania jako lampa. Mogę ustawić jeden z 7 kolorów co daje dodatkowe możliwości wykorzystania go do chromoterapii. Drugi z dyfuzorów wykorzystuję w mniejszych pomieszczeniach: pokoje dzieci czy łazienka. W tym przypadku stosuje się mniej wody i olejków na cykl dyfuzji. Mam również dyfuzor z akumulatorem ładowany przez USB. Ten zabieram do samochodu i na wyjazdy (jest bardzo przydatny w hotelach). Przypominam, iż dyfuzję prowadzimy prze 15-30 minut. Po tym czasie należy zrobić przerwę i przewietrzyć pomieszczenie. Możesz zamiast stosowania dyfuzorów zaopatrzyć się w nebulizator na olejki eteryczne. Jest on znacznie droższy, ale nie stosujesz w nim wody.

Innym rozwiązaniem jest kamień zapachowy czyli aromastone. Jest to urządzenie elektryczne na powierzchnię którego wlewasz kilka kropli olejku eterycznego. Jego zastosowanie jest bardzo wydajne.

Możesz również zastosować najtańsze kominki zapachowe. W tym przypadku dodajesz olejki eteryczne na wodę, która podgrzewana jest świeczką. Zwróć uwagę na rodzaj stosowanych świeczek. Najlepiej by były wykonane z naturalnych roślinnych wosków lub wosku pszczelego. Nigdy nie zostawiaj kominka bez nadzoru. Zgaś świeczkę przed odparowaniem całej wody. Nigdy nie dopuszczaj do przypalenia olejku, gdyż efekty aromaterapii będą odwrotne niż te zamierzone.

Czy pamiętasz z dzieciństwa miętowy sztyft do nosa, który stosowano w przypadku kataru? Teraz możesz zakupić takie sztyfty, napełnić je kilkoma kroplami olejku eterycznego i wdychać w dowolnej chwili w zależności od potrzeb.

Wartym uwagi, szczególnie dla młodszych dzieci są plastry zapachowe. Znasz zapewne gotowe plastry ułatwiające zasypianie lub udrażniające nos dostępne w aptece lub plasterki na ubranie odstraszające komary. Takie plastry możesz wykonać sama. W Internecie możesz zakupić plastry do aromaterapii do samodzielnego nasączenia olejkami. Choć przyznam, że osobiście wykorzystuję zwykły plaster z gazą na którą dodaję 2-3 krople olejku. Plaster naklejam na ubranie lub ramę łóżka.

Czasami będąc poza domem dodaję 1-2 krople olejku na chusteczkę i w ten sposób wdycham olejki. W tym przypadku pamiętaj by nie dotykać skóry chusteczką.

Są też inne, znacznie tańsze sposoby stosowania olejków. Osobiście stosuję je każdego dnia ale nie w celach terapeutycznych lecz dla czystej przyjemności obcowania z olejkami. Bardzo często widzę w pomieszczeniach typu przedpokój czy łazienka szklane buteleczki z patyczkami włożonymi do jakiegoś syntetycznego płynu. Możesz takie dekoracje zapachowe wykonać sama. Wystarczy do 10 ml alkoholu 40% dodać 10 kropli ulubionego olejku eterycznego, dodać 40 ml wody. Całość wlej do dekoracyjnej buteleczki i włóż patyczki. Takie patyczki możesz kupić lub zastosować patyczki do szaszłyków.

Proponuję również stosowanie mgiełek zapachowych do pomieszczeń i ciała na bazie olejków eterycznych. Można je wykonać samodzielnie. Jednak nie mieszaj wody z olejkami. Tu będzie potrzebny alkohol lub solubol. O tym będę pisać w przyszłości. Na tę chwilę polecam gotowe produkty. Moim ostatnim odkryciem w tym zakresie jest Polska marka Allvernum.

Jeszcze innym sposobem na codziennie subtelne stosowanie aromaterapii są naturalne świece aromaterapeutyczne. Jeśli chcesz zakupić takie świece zwracaj zawsze uwagę na odpowiednie stężenie olejków w wosku. Ja takie świece wykonuję samodzielnie, na bazie wosku pszczelego lub wosków roślinnych. W niedalekiej przyszłości będą dostępne w sklepie na tej stronie czyli conceptprana.com.

Jak stosować olejki eteryczne?

Coraz większym powodzeniem cieszą się również naturalne perfumy. Proces ich tworzenia jest niezwykle kreatywny. Oczywiście jest to bardzo rozległa, profesjonalna wiedza. Pragnę jednak podkreślić, że perfum naturalny, a zapach aromaterapeutyczny (mieszanka) to dwa różne produkty.

Często stosuję biżuterię aromaterapeutyczną. W tym przypadku noszę bransoletki i naszyjniki wykonane z naturalnych materiałów. Sprawdzą się tu lawa wulkaniczna, ceramiczne porowate elementy, drewno nielakierowane, wkładki filcowe do elementów metalowych, skóra i naturalny sznurek. Zakrapiam 2 krople olejku lub mieszanki np. na bransoletkę. W ten sposób przez cały dzień otacza mnie ulubiony zapach lub taki, który jest mi akurat potrzebny. Przykładowo, kiedy mam dużo wykładów lub nauki dodaję olejek z rozmarynu, a gdy boli mnie głowa z mięty pieprzowej. Bardzo lubianą przeze mnie biżuterią w tym zakresie są perfumetki. Są to mini buteleczki o pojemności 1-2 ml zawieszone na łańcuszku, rzemieniu lub sznurku. Możesz do nich dodać ulubiony olejek lub mieszankę i stosować w miarę potrzeby.

Droga przez skórę

Drugim sposobem stosowania zewnętrznego stosowania olejków jest nakładanie ich na skórę. Od razu podkreślam, że olejki mają zdolność częściowego przenikania przez skórę i poprzez tę metodę aplikacji wnikają do naczyń krwionośnych i organów wewnętrznych. Mogą również przenikać barierę krew-mózg (choć w tym przypadku znacznie lepsze oddziaływanie na mózg osiągamy drogą wziewną). Wróćmy jednak do drogi przezskórnej. Olejki eteryczne mogą być promotorami przejścia innych ważnych substancji w kuracjach. Warto tu pamiętać by nie stosować olejków na uszkodzoną skórę. W tym miejscu przypominam o bezpieczeństwie stosowania olejków eterycznych na skórę. O tym pisałam w poprzednim artykule.

Z całego serca polecam masaż aromaterapeutyczny w profesjonalnym gabinecie. Taki masaż musi być poprzedzony głębokim wywiadem z klientem i indywidualnym dostosowaniem olejku do konkretnych potrzeb. Samodzielnie możesz stosować olejki eterycznie punktowo (pamiętaj o prawidłowym rozcieńczeniu olejku) lub poprzez dodanie olejków do swoich kosmetyków (tu ponownie pamiętaj o prawidłowych stężeniach olejku eterycznego w kosmetyku). Cenną praktyką, znacznie poprawiającą jakość snu, jest codziennie masowanie stóp przed snem olejem migdałowym z dodatkiem olejku lawendowego. Warto również od czasu do czasu zanurzyć się w aromatycznej kąpieli. W tym celu wykorzystaj sól kłodawską lub morską z dodatkiem oleju bazowego ( kokosowego, sezamowego, migdałowego lub innego). Olejek eteryczny wymieszaj z olejem bazowym dodaj mieszankę do soli. Taka kąpiel powinna trwać 15-20 minut.

Jak stosować olejki eteryczne?

Pragnę również dodać, że w aptekach i sklepach zielarskich są gotowe preparaty do stosowania na skórę z olejkami eterycznymi. Są one dedykowane do przeróżnych problemów zdrowotnych, np. katar, kaszel, bóle mięśniowe, zmiany skórne i inne problemy. Jeszcze raz podkreślam zastosowanie olejków wymaga ich znajomości oraz wykorzystania w odpowiednim stężeniu.

Stosowanie wewnętrzne

Kolejnym sposobem zastosowania olejków jest ich wykorzystanie wewnętrzne. Jest to bardzo kontrowersyjny temat wśród aromaterapeutów. W Polsce nie stosuje się oficjalnie terapii olejkami w użytku wewnętrznym . Największe tradycje doustnego stosowania olejków znajdziemy we Francji. Doustne stosowania olejków w Niemczech i Szwajcarii zarezerwowane jest dla lekarzy. Pośrednio również w naszym kraju możemy wspomóc zdrowie tą drogą ale jedynie stosując gotowe preparaty apteczne, np. Myrtol, Soledum, Bronchipret, Sinulan Spray, Amol i wiele innych. Zawsze zapoznaj się z ulotką leku i stosuj się do dawkowania, zwróć również uwagę na przeciwwskazania. W aptekach są również gotowe globulki dopochwowe i doodbytnicze. Wchłanianie olejków poprzez śluzówki jest bardzo efektywne i przynosi szybkie postępy w kuracjach. Pamiętaj nie stosuj olejków eterycznych samodzielnie na własną rękę. W artykule o bezpieczeństwie znajdziesz więcej informacji na ten temat. W kolejnych artykułach opiszę olejkową apteczkę pierwszej pomocy.

BONUS

Tymczasem mam dla Was niespodziankę. Jeśli interesuje Cię temat aromaterapii i chcesz skorzystać z gotowych produktów wysokiej jakości, to do końca tego roku (2024) możesz wykorzystać rabat 15% na zakup produktów w sklepie Allvernum. Hasło do zakupów: SILA_NATURY

.

~ Katarzyna Kokoszko-Hodyjas
    Siła Natury