Olejek Cytrynowy w Praktyce: Zastosowanie
Olejek cytrynowy to jeden z najbardziej uniwersalnych i cenionych olejków eterycznych. Jego charakterystyczny, świeży zapach oraz liczne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne sprawiają, że znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Od aromaterapii, przez kosmetykę, po środki czystości – olejek cytrynowy stał się niezastąpionym elementem naturalnych receptur. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej jego zastosowaniom i korzyściom.
Olejek cytrynowy tłoczony jest często wykorzystywany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym oraz w terapiach naturalnych. Stosuje się go do aromatyzowania napojów, słodyczy, alkoholi, ale również do aromatyzowania leków i suplementów. Poza branżą spożywczą stosuje się go do wytwarzania perfum oraz innych produktów kosmetycznych. Ze względu na działanie fototoksyczne w recepturach perfumiarskich nie powinien przekraczać 10%.
Olejek cytrynowy w mieszankach olejkowych często jest składnikiem kremów do twarzy, olejków do twarzy, maseczek, olejków do kąpieli, olejków do masaży. W aromaterapii olejek cytrynowy stosuje się jako środek tonizujący, uspokajający o działaniu łagodzącym napięcia nerwowe, obniża ciśnienie krwi.
Olejek eteryczny z cytryny działa tonizująco na układ limfatyczny i pobudza układ pokarmowy. Może być stosowany do łagodzenia ataków woreczka żółciowego. Jest to olejek zalecany do inhalacji i masażu stosowany w przypadku zmęczenia, zdenerwowania, przeziębienia, kataru, grypy, infekcji górnych dróg oddechowych.
W trakcie sezonu infekcji można wykonać mieszankę przeciwwirusową i rozpylić w pomieszczeniu. Mieszanina składa się z 20 kropli olejków z: drzewa herbacianego, cytrynowego, sosnowego i lawendowego. Po wymieszaniu z solubolem olejek cytrynowy można stosować do kąpieli lub w formie okładów/ kompresów w przypadku schorzeń skóry takich jak: opryszczka, egzema, reumatyzm, żylaki, łupież. Olejek cytrynowy jest jednym z olejków regulujących wytwarzanie sebum. Zatem można go stosować w preparatach na trądzik pospolity.
Shirley Price poleca stosowanie tego olejku w połączeniu z innymi olejkami jako składnik środków do sprzątania. Takie domowym sposobem wykonane środki są bezpieczniejsze dla zdrowia i równie skuteczne jak chemiczne. Zmieszane olejki cytrynowy i geraniowy w wodzie zaleca do mycia blatów kuchennych czy desek do krojenia. Płukanie naczyń przy myciu ręcznym warto wspomóc 2 kroplami olejku cytrynowego i sosnowego.
Olejek cytrynowy w mieszankach olejowych jest również wykorzystywany do regulacji kwaśności soku żołądkowego. Price zaleca mieszankę po 2 krople olejku cytrynowego i z mięty pieprzowej, 3 krople olejku sandałowego w 15 ml nośnika olejowo – wodnego.
Worwood zaleca również stosowanie tego olejku w mieszankach wspierających funkcje metaboliczne oraz wspomagających skupienie i koncentracje.
Henryk Różański zaznacza, że olejek ten ma działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. „Podany doustnie działa wiatropędnie, pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych i apetyt, słabo moczopędnie i spazmolitycznie. Hamuje nudności. Wcierany w skórę wywołuje efekt rozgrzania miejscowego. Dawka doustna to 4-5 kropli 2-3 razy dziennie, przy dyspapsji, wzdęciu, braku apetytu, nudnościach.
Pamiętaj jednak, że jest to olejek o działaniu fotouczulającym. Po jego zastosowaniu należy unikać ekspozycji na słońce przez 24 godziny.
~ Katarzyna Kokoszko-Hodyjas
Siła Natury
Bibliografia
- Góra J., Lis A. (2020). Najcenniejsze olejki eteryczne. Część I. Str.42-43.
- Price S. (1993). Aromaterapia pospolitych dolegliwości. Str. 37,40,41,52,53,57,60,61,64,65,72,73,77,84.
- Worwood V.A. (2021). Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii. Str. 72
- https://rozanski.li/1185/oleum-citri-oleum-limonis-olejek-cytrynowy/