Czakry: Wprowadzenie
Większości z nas słowo Czakry czy też Czakra choć raz obiło się o uszy. Ci którzy interesują się jogą zapewne doskonale wiedzą czym są tytułowe Czakry. Dla tych, którzy dopiero zaczynają, lub w ogóle nigdy nie mieli z tym terminem styczności chciałabym przybliżyć w tym artykule temat Czakr, bo bez wątpienia jest to coś nietuzinkowego i fascynującego…
Słowo Czakra z języka sanskryt oznacza koło lub okrąg.
Zgodnie z tradycją jogi, czakra jest jednym z siedmiu głównych punktów w naszym ciele, które odpowiadają za określone funkcje, zarówno na poziomie fizjologii jak i doświadczeń emocjonalnych. Aby nasz organizm był zdrowy na tych obydwu płaszczyznach koniecznym jest utrzymanie wszystkich siedmiu czakr „otwartych” czyli niezablokowanych. Dzięki temu energia może swobodnie krążyć w naszym ciele. Jeśli czakra z jakiegoś powodu zostanie zablokowana, może to mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie na jednym lub na obu naraz poziomach naszego zdrowia.
Mówiąc najprościej jak się tylko da, Czakry to centra energetyczne w ciele człowieka. Każda z nich ma swoją unikalną częstotliwość wibracyjną i inną moc uzdrawiana.
Tak naprawdę jest 114 czakr, z czego 2 znajdują się poza naszym ciałem fizycznym. Możemy je zobaczyć jako węzły lub ujścia kanałów energetycznych (nadis). Jednak, aby człowiek był zdrowy, potrzeba tylko (lub aż) 21 aktywnych czakr w jego ciele.
Na początku napisałam, że jest 7 punktów głównych. W każdym z nich znajdują się po 3 czakry funkcjonujące jako jedność, co w sumie daje nam właśnie 21. Dlatego też dla uproszczenia mówimy o SIEDMIU Czakrach głównych, choć w rzeczywistości jest to SIEDEM zestawów, z których każdy ma po 3 Czakry funkcjonujące jako jedność.
Jeśli więc w uproszczeniu mamy te SIEDEM Czakr odblokowanych i aktywnych nasz organizm jest kompletny i funkcjonuje prawidłowo na poziomie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym.
Tak naprawdę Czakry to jest coś bardzo subtelnego, czego nie da się zobaczyć gołym okiem ani przy pomocy innych urządzeń medycznych np. USG. Jednakże każda z Czakr ma bezpośredni wpływ na narząd wewnętrzny (gruczoł dokrewny) lub część ciała, w której się znajduje.
7 Głównych Czakr
Zgodnie z nauką jogi wyróżniamy 7 głównych czakr. Są to:
- Muladhara Czakra (czakra podstawy lub czakra korzenia)
- Svadhisthana Czakra (czakra sakralna)
- Manipura Czakra (czakra splotu słonecznego)
- Anahata Czakra (czakra serca)
- Visuddha Czakra (czakra gardła)
- Ajna Czakra (czakra trzeciego oka)
- Sahasrara Czakra (czakra korony)
Każda z nich pełni inną funkcję w naszym organizmie; każdej z nich jest przypisany inny organ (gruczoł) i każda z nich powiązania jest innym żywiołem w naturze. Każdą z czakr z osobna opiszę w kolejnym artykule.
Wszystko jest energią
Zgodnie z tym co napisałam powyżej Czakry to centra energetyczne w naszym ciele. Jak wiadomo wszystko we wszechświecie składa się z energii. Nasze ciała fizyczne są zbudowane dokładnie tak samo. Nasze ręce, nogi, narządy wewnętrzne składają się tak naprawdę z atomów między którymi jest przestrzeń, które drgają (są w ruchu) i wytwarzają energię. Zarówno nasze serce, mózg, ale też inne bardziej statyczne narządy, a nawet kości – wszystko jest pobudzane przez impulsy elektryczne. I tu właśnie pojawiają się czakry, które jako centra tej energii pokazują nam w jaki sposób energia porusza się w naszym ciele, jak możemy wpływać na tą energię celem odzyskania równowagi w naszym organizmie. Poprzez tą subtelną energię możemy zarządzać wszystkimi procesami w naszym ciele i umyśle, utrzymywać się w zdrowiu, a nawet uzdrawiać się, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Techniki dla równoważenia czakr
Według jogi Czakry połączone są ze sobą kanałami energetycznymi (nadis). To jak krąży energia w naszym ciele jest głęboko zależne zarówno od przepływu przez te kanały jak i czakry.
Idealne samopoczucie i poczucie zdrowa występuje wtedy, gdy wszystkie czakry są otwarte i energia może swobodnie przez nie przepływać. Warto jednak pamiętać, że różne zaburzenia emocjonalne czy fizyczne mogą pojawić się również przy zbyt aktywnej czakrze (tak samo jak zablokowana, zbyt aktywna czakra również uniemożliwia zrównoważony przepływ energii).
W dzisiejszym zwariowanym świecie osiągnięcie optymalnej równowagi może być bardzo trudne dla każdego z nas. Jedna z czakr może być zablokowana, inna niedostatecznie aktywna, podczas gdy jeszcze kolejna – kolejne mogą to nadrabiać zbytnią aktywnością. Dlatego ważnym jest zrozumienie i umiejętność samo diagnozy, gdzie leżą nasze wewnętrzne blokady i spróbowanie odblokowania ich.
Joga daje nam kilka uniwersalnych technik i praktyk do pracy z czakrami. Są to m.in pranajama, asany (w tym znana z pewnością części z Was sekwencja „Powitanie Słońca”), praca z dźwiękiem (każda czakra ma swój unikalny dźwięk), śpiewanie mantr, wizualizacja (w tym wizualizacja kolorów- każda czakra ma również swój kolor) czy medytacja.
Np. Medytacja czakr polega na skupieniu się na określonym obszarze ciała lub kolorze, który odpowiada za daną czakrę. Pozwala to na równoważenie przepływu energii i jest potężnym sposobem zarówno samorozwoju jak i samoleczenia.
Jeśli doskwierają Ci różnego rodzaju dolegliwości, ale zaczniesz obserwować swój organizm z uważnością możesz bez problemu przypisać swoje problemy z daną czakrą np. jeśli masz problemy z tarczycą, najprawdopodobniej będzie się to wiązało z Visuddha Czakra, czyli czakrą gardła. Jeśli natomiast jesteś kobietą i masz problemy natury ginekologicznej powinnaś się przyjrzeć swojej czakrze sakralnej (Svadhisthana). Oczywiście blokada tej samej czakry, czyli sakralnej może u mężczyzn dawać objawy jako choroby związane z ich gruczołami płciowymi np. jądrami czy prostatą.
Podsumowując: obserwacja swojego organizmu jest kluczowa by umiejętnie pracować ze swoją wewnętrzną energią w tym z czakrami.
W kolejnym artykule postaram się przybliżyć każdą z tych siedmiu czakr osobno, aby dać Wam wskazówki jak w łatwy sposób można pracować z każdą z nich z osobna lub wszystkimi wspólnie.
Życzę Wam dużo zdrowia!
Namaste!
~ Kinga
Pingback: 7 GŁÓWNYCH CZAKR - ConceptPrana