7 Głównych Czakr
W ostatnim artykule zrobiłam Wam małe wprowadzenie do tematu Czakr. Dla mnie, osobiście, Czakry to coś fascynującego. Od kiedy bliżej poznałam ten temat często kieruje się w życiu wskazówkami związanymi z dbaniem o Czakry. W mojej opinii najlepszym sposobem jest dbanie o wszystkie czakry łącznie i równoważenie ich. Oczywiście są przypadki, w którym dana osoba ma ewidentnie problem z jedną, konkretną czakrą i wtedy powinniśmy skupić się głównie na tej. Zakładając jednak, że jesteśmy ogólnie zdrową osobą, która chce dbać o swoje zdrowie fizyczne i emocjonalne, a także rozwój duchowy zalecałabym w miarę równomierne rozłożenie praktyk na każdą z Czakr.
W dzisiejszym artykule chciałabym Wam przybliżyć każdą z Czakr. Pamiętajcie, że Czakry „liczymy” zawsze od dołu. Zatem pierwszą czakrą jest Muladhara czyli Czakra Podstawy znajdująca się najniżej. Natomiast siódmą jest Sahasrara czyli Czakra Korony.
Muladhara Czakra – Czakra Podstawy / Korzenia
|
Muladhara Czakra odpowiada za kontakt człowieka ze światem fizycznym. Kiedy mamy dobrze funkcjonującą Muladhara Czakrę czujemy się bezpiecznie i stabilnie – czujemy się zakorzenieni. Stąd też nazwa Czakra Korzenia. Podobnie jak korzeń drzewa – gdy korzeń jest słaby, całe drzewo będzie słabe; tak samo, gdy czakra korzenia nie działa prawidłowo, całe nasze ciało jest osłabione. Analogicznie, jeśli mamy silne korzenie jesteśmy silni i aktywni.
Zaburzenia Muladhara Czakry:
Gdy jest nadmiernie aktywna: pojawia się w nas nadaktywność, nie potrafimy odpoczywać, mamy problemy ze snem
Gdy jest zablokowana: pojawia się niepewność siebie; brak poczucia bezpieczeństwa; obawy o finanse, o zdrowie; pojawiają się stany lękowe i depresyjne; nie mamy siły przebicia i stabilności; jesteśmy ospali i bierni; mamy problemy z panowaniem nad swoimi emocjami; mamy problemy ze znalezieniem pracy lub jej utrzymaniem;
Jak możemy pracować nad zrównoważeniem Czakry Muladhara?
- intonowanie mantry LAM
- uziemianie się tj. chodzenie boso po ziemi (trawie), dotykanie gołymi rękami ziemi
- oglądanie czerwonego nieba (wschód lub zachód słońca)
- noszenie czerwonych kamieni szlachetnych np. rubin
- używanie olejku cedrowego, który ma właściwości uziemiające
Svadhisthana Czakra – Czakra Sakralna
|
Svadhisthana Czakra związana jest z naszymi emocjami, pożądaniem i seksualnością. Odpowiada również za naszą kreatywność np. tworzenie muzyki, malowanie obrazów itp. Czakra sakralna wpływa na naszą intymność, zmysłowość i samoakceptację. Kiedy ta czakra jest otwarta potrafimy być namiętni, zmysłowi, twórczy i kreatywni. Jeśli Mulandhara i Svadhisthana są zrównoważone jesteśmy wolni od chorób.
Największym problemem w zrównoważeniu tej czakry są uwarunkowania społeczne i otaczający nas świat, który z jednej strony uczy nas (szczególne kobiety) życia w cnocie i powściągliwości, a z drugiej strony atakuje nas pornografią i innymi podobnymi treściami np. w Internecie. Nierzadko właśnie uwarunkowania kultrowe i religijne powodują niezrównoważenie na poziomie czakry sakralnej.
Zaburzenia Svadhisthana Czakry:
Gdy jest nadmiernie aktywna: pojawia się w nas poszukiwanie nadmiernych stymulacji zmysłów, możemy wpaść w seksoholizm lub uzależnienie od używek jak alkohol, papierosy, narkotyki
Gdy jest zablokowana: pojawia się w nas oziębłość, poczucie wyizolowania; możemy mieć problem z nawiązywaniem nowych znajomości, mogą pojawiać się problemy zdrowotne z narządami rozrodczymi, problemy z płodnością, impotencja, bóle kręgosłupa, bóle podbrzusza
Jak możemy pracować nad zrównoważeniem Czakry Svadhisthana?
- intonowanie mantry VAM nie mniej niż 16 razy
- używanie ziół takich jak koper włoski lub kolendra (napary lub jako przyprawa do potraw)
- noszenie pomarańczowych kamieni szlachetnych np. granat pomarańczowy
- używanie olejków wyciszających np. amber lub piżmo
- używanie olejków aktywujących np. geranium, drzewo sandałowe, rozmaryn
Manipura Czakra – Czakra Splotu Słonecznego
|
Manipura Czakra jest centrum naszej silnej woli i budowania pewności siebie, a także postrzegania tego kim tak naprawdę jesteśmy. Kiedy nasza Manipura Czakra jest otwarta mamy poczucie własnej wartości, podejmujemy wyzwania i podejmujemy świadome wybory. Cenimy siebie, kochamy siebie i akceptujemy siebie.
Zaburzenia Manipura Czakry:
Gdy jest nadmiernie aktywna: pojawia się pracoholizm, często wpadamy w gniew, jesteśmy zestresowani, mogą się pojawić problemy z wątrobą, trzustką, pęcherzykiem żółciowym.
Gdy jest zablokowana: może nam brakować pewności siebie, silnej woli i determinacji; możemy nadmiernie przejmować się tym co powiedzą inni; możemy zacząć w siebie wątpić; bać się samotności; na poziomie ciała fizycznego mogą pojawić się zaparcia, wrzody, kłopoty z trawieniem, cukrzyca.
Jak możemy pracować nad zrównoważeniem Czakry Manipura?
- intonowanie mantry RAM
- przebywanie na słońcu (oczywiście w granicach rozsądku – najlepiej w godzinach przedpołudniowych)
- noszenie żółtych kamieni szlachetnych np. bursztyn, cytryn, żółty turmalin
- noszenie złota
- używanie olejków wyciszających np. lawendowego, różanego
- używanie olejków aktywujących np. bergamotka, pomarańcza, bazylia, imbir
Anahata Czakra – Czakra Serca
|
Anahata Czakra zlokalizowana jest w sercu i jest ściśle związana z odczuwaniem przez nas miłości, współczucia czy też akceptacji (do innych i do samych siebie). Według nauk jogi czakra serca to dokładnie to miejsce, gdzie przebywa w naszym ciele fizycznym prawdziwa jaźń – dusza.
Gdy mamy zrównoważoną czakrę serca jesteśmy zdolni do bezwarunkowej miłości, przebaczania i współczucia. Jednocześnie jesteśmy w stanie zrozumieć prawdziwie, że jesteśmy częścią wszechświata, jakiegoś większego jestestwa. Widzimy rzeczy takimi jakimi są, nie tylko z naszej perspektywy.
Zaburzenia Anahata Czakry:
Gdy jest nadmiernie aktywna: pojawia się w nas miłość interesowa, zaborczość, nadmierne dramatyzowanie,
Gdy jest zablokowana: pojawia się w nas lęk przed odrzuceniem czy zdradą, poczucie niskiej wartości; nie umiemy wybaczać, długo trzymamy urazę, pojawia się uczucie nienawiści, stajemy się melancholijni, uzależniamy się o ludzi, rzeczy czy też używek,
Jak możemy pracować nad zrównoważeniem Czakry Anahata?
- intonowanie mantry YAM (czakra serca jest czwartą, środkową czakrą, jest punktem pomiędzy niższymi fizycznymi czakrami, a wyższymi duchowymi, więc intonowanie mantry YAM może stanowić dla nas pomost między tym co fizyczne, a duchowe)
- noszenie kamieni szlachetnych takich jak: awanturyn, granat zielony, szmaragd, turmalin zielony
- używanie olejków wyciszających np. drzewa sandałowego,
- używanie olejków aktywujących np. eukaliptusowy, różany
Visuddha Czakra – Czakra Gardła
|
Visuddha Czakra jest piątą czakrą, a zarazem pierwszą z tych tak zwanych wyższych, duchowych czakr. Stanowi ona most między dolnymi czakrami, a tymi w obszarze głowy; most pomiędzy myśleniem, a odczuwaniem, most pomiędzy impulsem, a reakcją na ten impuls. Kiedy czakra gardła jest otwarta i zrównoważona potrafimy mówić otwarcie co czujemy i myślimy; potrafimy bronić naszych przekonań.
Mając aktywowaną tą czakrę posiadamy zdolność komunikowania się na każdej płaszczyźnie, jesteśmy prawdomówni i uczciwi. Jednocześnie potrafimy słuchać innych. Ogólnie zharmonizowana czakra gardła buduje naszą wrażliwość czy to na muzykę (dźwięk) czy na sztukę (kolory, faktury, słowa). Gdy mamy otwartą jednocześnie czakrę gardła i serca, to wzajemnie się one wzmacniają.
Zaburzenia Visuddha Czakry:
Gdy jest nadmiernie aktywna: pojawia zbyt analityczne myślenie, stajemy się zadufani w sobie, gadatliwi,
Gdy jest zablokowana: możemy mieć problemy z wyrażaniem swojego zdania, trudności z komunikacją i zablokowaniem naszych umiejętności twórczych; dodatkowo zablokowana czakra gardła może powodować problemy z tarczycą lub choroby gardła np. zapalenie krtani; problemy z uszami, zębami, a nawet astmę.
Jak możemy pracować nad zrównoważeniem Czakry Visuddha?
- intonowanie mantry HAM
- patrzenie się w czyste, niebieskie niebo
- śpiewanie, granie na instrumencie
- praktykowanie oddechu ujjayi
- praktykowanie pranajamy bhramari
- noszenie kamieni szlachetnych np. ametyst, kryształ górski, magnetyt, lapis lazuli
- używanie olejków wyciszających np. lawendowego, szałwiowy
- używanie olejków aktywujących np. niebieski rumianek, białe piżmo, paczula
Ajna Czakra – Czakra Trzeciego Oka
|
Ajna Czakra to czakra intuicji, wyobraźni i samorealizacji, a także zdolności paranormalnych. Według nauk jogi czakra ta jest źródłem czystej wiedzy, prowadzi do wyższego poziomu świadomości, poziomu prawdziwego rozeznania i do zdolności jasnowidzenia. Jest przejściem między lewą i prawą półkulą, między niebem, a ziemią, między życiem, a śmiercią.
Gdy pracujemy efektywnie z czakrą trzeciego oka zaczynamy uzyskiwać dostęp do naszego wewnętrznego ja, pochodzącego z głębi naszego istnienia; zaczynamy w pełni rozumieć procesy na poziomie podświadomości, nadświadomości i nieświadomości; rozumiemy nasz wewnętrzny i zewnętrzny świat.
Mamy też zdolność manifestacji czy widzenia aury. Wiedza przychodzi do nas intuicyjnie, jesteśmy inteligentni i bystrzy, a także potrafimy myśleć abstrakcyjnie. „Otwarte trzecie oko” pozwala też dostrzegać byty innych poziomów wibracyjnych.
Zaburzenia Ajna Czakry:
Gdy jest nadmiernie aktywna: mogą pojawić się halucynacje i oderwanie od świata fizycznego, możemy zacząć oddalać się rodziny i przyjaciół na rzecz wyższych wibracji duchowych
Gdy jest zablokowana: możemy czuć się zagubieni, zdezorientowani, ograniczeni myślowo, możemy utracić połączenie z naszą prawdziwą mądrością i intuicją, możemy mieć problemy natury neurologicznej
Jak możemy pracować nad zrównoważeniem Czakry Ajna?
- intonowanie mantry AUM (najlepiej z zamkniętymi oczami i w skupieniu się na punkcie między brwiami)
- obserwacja gwiazd
- noszenie koloru indygo
- słuchanie muzyki klasycznej
- noszenie kamieni szlachetnych takich jak: szafir, azuryt, kamień księżycowy,
- używanie olejków wyciszających np. białe piżmo, lawendowy, miętowy
- używanie olejków aktywujących np. rozmarynowy, jaśminowy, paczuli
|
Sahasrara Czakra to siódma i najwyższa z siedmiu podstawowych czakr. Kolor fioletowy, który ją reprezentuje to kolor duchowości, kolor pojednania. Według wielu nauk (joga, joga kundaliny, filozofia tantryczna itd) jest to miejsce, gdzie spotyka się to co w nas skończone (ciało, ego) z tym co nieskończone (jaźń, dusza, wszechświat). Czakra ta jest zarówno dawcą jak i biorcą energii. Bierze energię ze wszechświata by podtrzymać nasze życie, a oddaje do wszechświata by łączyć nas z wyższą świadomością.
W czakrze siódmej nie ma zaburzeń ani blokad energetycznych. Może być ona tylko mniej lub bardziej rozwinięta!
Kiedy mamy zrównoważoną Czakrę Korony jesteśmy w stanie doświadczać połączenia z wyższą świadomością, co umożliwia nam duchowy rozwój. Dla większości z nas doświadczenia czakry korony są tymczasowe. Takie chwile do nas przychodzą i odchodzą, a my możemy dążyć do takich doświadczeń przez medytację, głęboką kontemplację czy modlitwę.
Niestety nasz współczesny świat nie zachęca do rozwoju myślenia czy rozwijania intuicji; wmawia się nam, że to co pozbawione dowodów naukowych, racjonalnego czy logicznego myślenia jest bezwartościowe. Zamyka nam to często oczy na to co w życiu jest naprawdę istotne i dobre dla nas.
Jak możemy pracować nad rozwojem Czakry Sahasrara?
- intonowanie mantry OM
- używanie ziół Brahmi, Ashwagandha, Gotu Kula
- praktykowanie oddechu naprzemiennego (Aloma Viloma)
- noszenie kamieni szlachetnych takich jak: diament, sugilit, ametyst, kryształ górski
- używanie olejków aktywujących np. mirra, ambra, lotos, fiołek
ZAKOŃCZENIE
Mam nadzieje, że choć trochę przybliżyłam Was sens każdej z czakr. Wychodząc naprzeciw mantrowaniu, wklejam Wam medytację znanego jogina, mistyka i nauczyciela Sadhguru, którego notabene bardzo cenię. Medytacja ta odnosi się do wszystkich Czakr jednocześnie. Usiądźcie więc w pozycji lotosu lub po prostu w siadzie skrzyżnym, wyprostujcie kręgosłup, zamknijcie oczy i wsłuchajcie się w te niesamowite, uzdrawiające » dźwięki.
Namaste!
~ Kinga