Joga to Nauka a nie Religia

Koncepcja jogi jest bardzo prosta; opiera się na zasadach naukowych, a dzięki praktyce powoduje wielką zmianę w strukturze fizycznej i psychicznej każdej osoby. Joga została zaprojektowana przez naszych przodków w taki sposób, aby nawet współczesny człowiek mógł znaleźć przynajmniej piętnaście minut w swoim zabieganym życiu, aby poświęcić ją jodze.

W naszym nowoczesnym społeczeństwie musimy poruszać się bardzo szybko, a nasze ciało musi radzić sobie ze wszystkimi gorączkowymi sytuacjami i czynnościami życiowymi. Wymagania są ogromne, a napięcie rośnie z dnia na dzień; napięcia w rodzinie, napięcia w pracy, napięcia na poziomie politycznym czy na poziomie narodowym i nie potrafimy zachować właściwej równowagi. Z tego powodu pojawiły się różne choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, migrena, choroby wieńcowe, problemy żołądkowe i inne. Choroby te pojawiły się na skutek tego, że nie potrafiliśmy stawić czoła sytuacjom życiowym, a praktyki jogi dają nam możliwość stworzenia równowagi w naszym organizmie. Umysł wędruje i waha się; nie wie, kiedy odpocząć; w ciągu dnia jest zajęty, a nocą, nieświadomie, jest aktywny.

Umysł choruje z powodu zakłóceń; oddziałuje z ciałem fizycznym i wpływa na hormony, układ trawienny i tak dalej. Jeśli człowiek jest chory, udaje się do lekarza, który stara się mu pomóc najlepiej, jak potrafi. Udaje się do lekarza psychiatry lub do psychologa, który również stara się jak może, aby pomóc mu wydostać się z tej sytuacji, ale jeśli nie jesteśmy w stanie wytrenować samego procesu myślenia i odczuwania, jak możemy zatrzymać całe błędne koło? Dlatego w jodze pierwszą i najważniejszą rzeczą jest umysł, a kontrolowanie umysłu, panowanie nad funkcjami umysłu jest podstawową definicją jogi. Znamy jeden poziom działania umysłu, ale umysł funkcjonuje na różnych poziomach naszej egzystencji; istnieją inne wymiary, o których nie wiemy i nie wiemy, co z nimi zrobić. Kiedy twój umysł funkcjonuje na określonym poziomie istnienia, ale nie wiesz, że funkcjonuje w ten sposób, co możesz z nim zrobić? Nic. Istnieje wymiar umysłu, o którym wiemy, że funkcjonuje, ale mimo to nie jesteśmy w stanie kontrolować przepływu.

Kiedy umysł wytwarza w tobie napięcie, kiedy martwisz się o swoje sprawy lub rodzinę, czy możesz powstrzymać umysł od myślenia o tym? Nie. Nawet jeśli wiesz, że to, o czym myślisz, jest złe, nadal nie możesz kontrolować umysłu. Dobrze wiesz, że myślisz niepotrzebnie; dobrze wiesz, że takie rozpamiętywanie ci nie pomoże. Chcesz, żeby umysł się zatrzymał, ale tak się nie dzieje. Co to znaczy? Oznacza to, że umysł jest poza twoją kontrolą; oznacza to, że wodze twojego umysłu wymknęły się z twoich rąk. Jeśli taka jest sytuacja w życiu, że twój umysł nie jest pod twoją kontrolą, możesz sobie wyobrazić, co się wydarzy.
Wyobraź sobie, że prowadzisz samochód, szybko; nadjeżdża duża ciężarówka i chcesz zmniejszyć prędkość. Przesuwasz nogę do hamulca, to nie działa; zmieniasz bieg, to nie działa; nic nie działa, a samochód jedzie z prędkością 100 kilometrów na godzinę. Nie chcesz tego, ale mimo to się porusza. Czy wiesz, co się stanie? Wypadek. I to właśnie dzieje się z każdym z nas.

CHOROBA W TWOIM ORGANIZMIE JEST WYPADKIEM, RAK TO WYPADEK, WRZODY TO WYPADEK, ZAWAŁ SERCA TO WYPADEK, A WSZYSTKO TO SPOWODOWANE SZYBKOŚCIĄ UMYSŁU, KTÓREJ NIE JESTEŚ W STANIE KONTROLOWAĆ.

To nie tylko kontrola nad świadomym umysłem, ale musisz także mieć kontrolę nad innymi fazami umysłu. Jeśli potrafisz kontrolować swoje myśli siłą woli, to dobrze. Ale czy możesz kontrolować sen? Czy potrafisz kontrolować wizje? Nie. Oznacza to, że nie masz kontroli nad tym obszarem umysłu, który znajduje się poza twoją świadomością. Powinieneś być w stanie kontrolować sny, halucynacje, uczucia i właśnie w tym celu cała joga została systematycznie zorganizowana. Joga zatem dla nas wszystkich jest nauką całego umysłu. Uczy nas, co musimy ćwiczyć, co musimy robić, aby uzyskać całkowitą władzę nad umysłem i jego tajemniczymi funkcjami.

„Dlatego dla współczesnego człowieka podzieliliśmy całą podstawę jogi na cztery części: hatha joga, praktyka asan i pranajamy; koncentracja, próba skupienia umysłu na jednym punkcie; medytacja, w której staramy się połączyć naszą świadomość z większą; i wreszcie relaks całego ciała, umysłu, układu nerwowego i emocji, który odbywa się za pomocą jogi nidry oraz prowadzić w swoim życiu zasady Yama i praktykować Niyama”

Powinniśmy starać się wyznaczyć codziennie 15–20 minut rano i co najmniej 10 minut wieczorem. W tym okresie musimy wykonać kilka asan i pranajamy, trochę koncentracji i praktykę mantry, lub japa joga. Te piętnaście minut praktyki rano zapewni Ci wystarczającą świeżość i energię, aby poradzić sobie z napięciami codziennego życia, z którymi będziesz musiał się zmierzyć w ciągu dnia. Wieczorem, kiedy udasz się na spoczynek, poświęć co najmniej dziesięć minut na praktykę swojej mantry, czyli japy oraz pranajamy. Ta praktyka zrównoważy całą osobowość i będziesz miał zdrowy sen, ponieważ śpisz po rozwiązaniu napięć ciała i umysłu za pomocą mantry. We współczesnym życiu, kiedy brakuje nam czasu i mamy mnóstwo obowiązków do wypełnienia, z pewnością każdy z nas może poświęcić pół godziny swojego życia na praktykę jogi. To jest jeden aspekt.

Wielu naukowców w USA, Europie, Indiach, Australii i Japonii pracuje nad wpływem jogi na choroby wieńcowe, bezsenność i nadciśnienie. W Stanach Zjednoczonych pracują nad wpływem jogi na kontrolowanie różnych fal mózgowych. Wyciągnięto niemal wnioski, że joga może być bardzo pomocna w przypadku wielu chorób, np. astmy, reumatyzmu, migreny, cukrzycy i chorób płuc; lista jest zbyt długa, abym ją tutaj wymieniał. Ale powiem, że nadszedł czas, o którym opowiadają nam naukowcy, że joga może pomóc ludzkości jako nauka terapeutyczna. To naprawdę wspaniałe, ponieważ ludzie od zawsze myśleli, że joga jest nauką mistyczną i kiedy zaczniesz praktykować jogę, wydostaniesz się z życia rodzinnego i z tego świata. W ten sposób joga była błędnie interpretowana i definiowana.

Ale dziś naukowcy definiują jogę w inny sposób. Przeprowadzili sześciomiesięczny eksperyment i badali wzorce fal mózgowych podczas śpiewania Aum. Kiedy skandowano „Au”, wykryli fale alfa. Kiedy skandowano „mmm”, wykrywano fale theta. Taki efekt mogą mieć mantry lub dźwięki, a każdy dźwięk ma wpływ na nerwy i fale mózgowe, zarówno negatywny, jak i pozytywny. Mantra lub dźwięk może spowodować fizjologiczne zmiany w strukturze mózgu. Nie tylko to, ale mantra może również wpływać na proces hormonów w organizmie; zostało to zaobserwowane przez naukowców. W naszych czasach jogę należy rozumieć w odniesieniu do nauki, a nie religii.

~ Piyush Mittal

 

Reprodukcja oryginalnego artykułu za zgodą autora.